Půjčku.net Rss

Zánik povinného ručení a osvědčení o registraci vozidla

Aktuální informace, zprávy, Různé příspěvky, informace | Dne 11-11-2009

Zánik povinného ručení a osvědčení o registraci vozidla. Povinné ručení je pojištění vozidla, jehož zřízení je v České republice (podobně jako i v jiných zemích) ze zákona povinné. Řidič, který u svého či služebního vozidla nemá platné a zaplacené povinné ručení se dopouští přionejmenším přestupku a hrozí mu kromě pokuty i odebrání řidičského průkazu. Taktéž platí, že bez řádného převodu auta na jiného majitele (převodem, prodejem, pronájmem) není možné stávající pojistku vypovědět.

Zákonné pojištění auta a platba pojistného

V jiných zemích Evropy jdou se sankcemi u nepojištěných automobilů ještě dál a represe dle statistik tamních orgánů funguje dobře. Pod pohrůžkou vysokých pokut a plateb do Garančního fondu, které jsou několikanásobně vyšší než cena povinného ručení se nepojištěných aut v některých zemích pohybuje skutečně málo. V polovině 90. let Česká kancelář pojistitelů (ČKP) navrhovala řešení boje proti nepojištěným vozidlům po vzoru Německa a Rakouska.

Pokud by po zániku pojištění nebylo odezdáno osvědčení o registraci vozidla na registr vozidel a zneplatněna tabulka SPZ znehodnocením známky STK, policie by vozidlo vypátrala a tabulku SPZ zneplatnila.

Nepojištěné vozidlo, doba prodlení a sankční penále

Pojišťovny jdou podobně jako i jiné instituce na tuto problematiku chytře a o neplacená povinná ručení se vcelku nezajímají. Takového hříšníka totiž zpravidla odhalí policie při pravidelné řidičské kontrole, při dopravní nehodě, popřípadě se pojišťovna ozve až po delší době a majiteli (provozovateli) dotyčného vozidla vyměří řádnou výši pokuty.

Delší doba prodlení platby povinného ručení znamená automaticky vyšší sankční postih a platbu penále za nesplacené dny. Dejte si tedy pozor na to, zda platíte řádné povinné ručení, popřípadě zda jste své pojištění vozidla při převodu na jiného majitele správně odhlásili či převedli na vůz nový.