Půjčku.net Rss

Silniční daň 2009/2010 výpočet: paušální výdaje na auto

Aktuální informace, zprávy, Daně, daňová přiznání, DPH, Pojmy - výrazový slovník | Dne 27-01-2010

Silniční daň 2009/2010 výpočet: paušální výdaje na auto. Od 1.1.2010 mají podnikající fyzické osoby a firmy nárok nejen na klasický odpočet nákladů na provoz motorového vozidla (benzín, nafta), ale také na možnost odpočtu výdajů na auto pomocí paušálu. Vozidlo, u kterého uplatňujeme paušální výdaj na dopravu, je předmětem silniční daně a výdajový paušál můžeme použít maximálně na 3 silniční motorová vozidla (vlastní nebo o pronajatá). Měsíční sazby jsou 5000 kč a 4000 kč.

Výdajový paušál a měsíční odpočet 5000 kč

Chcete si ulehčit výpočet dalších položek týkajících se podnikání? Stačí vám, že musíte vést daňovou evidenci a rádi si odpustíte vedení každého dokladu, kdy jste na benzince tankovali? Díky možnosti odpočtu nákladů na provoz vozidla pomocí „výdajového paušálu“ vám vyvstává pouze zaplatit roční silniční daň dle druhu a hmotnosti vozidla a poté si již můžete uplatnit paušál ve výši 5000 kč měsíčně: platí od 1.1.2010.

Pokud vozidlo využíváte také k soukromým účelům, uplatníte si o tisíc korun méně, tedy sazbu 4 000 Kč měsíčně. Paušální výdaje na auto uplatníte pokud máte příjmy podle § 7 (příjmy z podnikání atd.), příjmy z pronájmu, nebo jste právnická osoba.

Deník jízd + nárok na odpočet DPH?

Pokud se rozhodnete uplatňovat výdaje spojené s provozováním vozidla (pokud platíte silniční daň), odpadne vám také povinnost vést deník jízd, tedy alespoň v případě, že auto pro podnikání využíváte Vy osobně a navíc nejste plátcem DPH (Daň z přidané hodnoty).

V případě, že uplatňujete výdaje na vozidlo paušálem, nic to nemění na tom, že si můžete stále uplatnit nárok na odpočet DPH z dokladů na zakoupený benzín.