Půjčku.net Rss

RPSN – roční procentní sazba nákladů

Bankovní produkty, služby, Pojmy - výrazový slovník, Různé příspěvky, informace | Dne 11-08-2009

RPSN – roční procentní sazba nákladů. Jednou z věcí, které by vás měly při výběru a schvalování půjčky, hypotéky či hypotečního úvěru zajímat je rozhodně tazvané RPSN, neboli roční procentní sazba nákladů, tedy procentuální náklady spojené se smlouvou o půjčku. Kromě ročního RPSN je důležitá také měsíční úroková míra a splátky. Co to přesně RPSN je a jak si jej v praxi ověřit se dozvíte v následujícím krátkém článku.

S půjčkou souvisí také roční úroková míra

RPSN (roční procentní sazba nákladů) je zjednodušeně řečeno nějaké číslo, které udává výhodnost toho kterého bankovního či nebankovního úvěru (hypotéky, půjčky). RPSN udává procentní podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním vybraného úvěru. Nejedná se samozřejmě o jediné hodnotící kritérium, jelikož při přemítání o výhodách toho kterého produktu rozhoduje většinou mnohem více faktorů.

RPSN vyjadřuje roční procentní sazbu nákladů, tedy procentuální náklady spojené se smlouvou o půjčku.

Sazba úroků za rok splácení úvěru – kalkulačka

Jednou z možností, jak si roční RPSN u jednotlivých produktů ověřit, je navštívit banku, oficiální web, popřípadě využít rozšířené a velmi užitečné služby, tzv. hypoteční kalkulačky, popřípadě kalkulátoru pro výpočet splátek spojených s čerpáním nějaké bankovní či nebankovní půjčky, což může být téměř jakýkoli úvěr: nebankovní půjčka bez výpisu z registru, úvěr bez potvrzení o výši příjmů ze zaměstnání, ale třeba také poměrně nákladná půjčka na směnku. Samotnému podepsání smlouvy o půjčku by mělo vždy předcházet řádné zvážení okolností a vaší finanční situace, RPSN totiž není jediný náklad spojený s žádostí a průběhem půjčky.

RPSN a další náklady spojené s úvěrem

Mezi dodatečné platby patří zejména: poplatky za uzavření smlouvy, pravidelné poplatky za správu a vedení úvěru, různé druhy pojištění (pojištění schopnosti splácet), popřípadě poplatky za převody peněžních prostředků. Úrokové míry jednotlivých produktů bývají uváděny s různým časovým základem (roční, měsíční, týdenní), kdežto RPSN je zásadně na roční bázi, obsahuje většinu poplatků a usnadňuje tak orientaci při porovnání různých nabídek.