Půjčku.net Rss

Půjčky pro studenty a studentské bankovní účty

Bankovní produkty, služby, Různé příspěvky, informace | Dne 05-08-2009

Půjčky pro studenty a studentské bankovní účty. Bankovní ústavy ze svého zorného pole nevynechají vůbec nikoho. Jejich produkty se nezaměřují pouze na zaměstnané lidi se stálým příjmem, ale také třeba na důchodce, cizince, ženy na MD (mateřské dovolené), nebo třeba na zmíněné studenty a mladé lidi, kteří ještě stále studují. Získat studentskou půjčku během studia může být lákavé, ale také to může být první krok k dlouhodobějším problémům se splácením bankovního úvěru a zároveň k zápisu v registru dlužníků osob.

Banky lákají studenty na výhodnější úroky…

Získat mladého člověka na bankovní produkt není rozhodně nic těžkého, protože kdo potřebuje peníze více a dokáže si s nimi zlehka poradit než třeba student na vysoké škole, studující někde mimo svůj rodný domov. Takový člověk má spoustu nákladů a velmi málo reálných příjmů, které však banku neodradí od uzavření smlouvy o půjčku.

Zaměřit se na studenty a mladé lidi je chytré, ale především účelné.

Ani nevíte jak a jste v registru dlužníků osob ČR

Nedostatečná bonita mladých lidí a jejich schopnost splácet závazky ani banky neodradí od vidiny snadného zisku. Většina studentů má totiž rodiče a to je to, na co banka spoléhá. Rodina se totiž ve většině případů snaží svému potomkovi pomoci a nezřídka za něj tyto závazky i uhradí v celé výši. Druhou a horší možností je, že závazky zůstanou na hlavě mladého studenta a banka zůstane neoblomná. Pak nastávají krušnější časy a klient se velmi rychle dostane na černou listinu neplatičů, do výpisu z registru dlužníků osob České republiky, jak snadné a rychlé.

Začíná to studentským bankovním účtem (kontem)

Vše většinou začíná zavedením poměrně neškodné služby s názvem studentské bankovní konto, tedy běžného účtu sloužícímu pro vkládání či bezhotovostní převod volných finančních prostředků. Banky jsou samozřejmě v pohotovosti a v nejbližší době začnou studenta bombardovat nabídkou kreditních karet a tzv. kontokorentních úvěrů – kontokorent – tedy peněžních úvěrů, umožňujících čerpat na běžném účtu peníze do mínusu. Student bere, bere a zapomíná na to, že musí také splácet a jeho brigáda začne být mírně řečeno nedostačující. Toto není fantasy scénář, ale poměrně běžná realita.

Kontokorent a nevýhodné úrokové sazby, splátky

Kontokorent lze, díky své povaze, charakterizovat jako krátkodobý a především neúčelový úvěr (půjčku), jelikož banku nezajímá využití dočasně půjčených peněžních prostředků. Poté co vám banka schválí určité čerpání do mínusu, jsou vám dle smlouvy účtovány úroky. Vzhledem k povaze této půjčky je výše úroků z úvěru poměrně vysoká a to je také jeden z důvodů, proč není tento produkt v dnešní době příliš oblíbený. Kontokorentní úvěr se hodí spíše pro krátkodobé půjčení peněz a dle smlouvy musí být vždy v určitý čas splacen celý, nebo jeho poměrná část.

Studentské účty nabízí většina bank (Volksbank, Živnobanka, Komerční banka, Česká spořitelna), ale kreditní karty bez prokázání příjmů získáte jen u Komerční banky a České spořitelny. Banky také poskytují tzv. účelový úvěr na vzdělání studentům bez vlastního příjmu, popřípadě s ručením od rodičů.