Půjčku.net Rss

Poskytnutím služby do země EU se stáváte plátcem DPH

Aktuální informace, zprávy, Daně, daňová přiznání, DPH, Pojmy - výrazový slovník | Dne 27-01-2010

Poskytnutím služby do země EU se stáváte plátcem DPH. Pro řadu podnikatelů a firem se začátkem roku vyrojilo mnoho nových nařízení, novelizací předchozích zákonů o Dani z přidané hodnoti a povinnosti toto „DPH“ státu odvést. Jedním z nových zákonů, které vstoupily v platnost dnem 1.1.2010, je i povinnost stát se plátcem DPH v případě, že tuzemský podnikatel (Vy) poskytne službu jinému příjemci v zemi Evropské Unie (EU).

Lepší kontrola daní a vyšší odvody na DPH

Plátcem DPH se stáváte, ať chcete nebo ne, dnem poskytnutí této služby. Ptáte se proč toto vše? Daň z přidané hodnoty patří mezi největší příjmy do státní pokladny a podíváme-li se na situaci v ČR, není se proč divit, že se přistupuje nejen ke zvýšení DPH z 19% na 20%, ale i k povinnosti tuto daň odvést v případě, že poskytnete službu do jiné členské země.

Nejedná se však zdaleka o „výmysl“ českých chytrolínů politiků, ale o směrnici Evropské Unie, která tak chce dosáhnout mnohem lepší kontroly podnikatelů a odvodů na daních. Situace samozřejmě dokonale zamotala hlavu nejen podnikatelům a firmám, ale také úředníkům na finančních úřadech, kteří se až nyní, ke konci ledna, začínají v nově nastalé situaci sami orientovat. Informujte se o své povinnosti na místně správním finančním úřadě.

Daň z přidané hodnoty je pro vás nevýhodná?

Až dodnes jste neměli důvod ani chuť se k Dani z přidané hodnoty hlásit a raději jste pokračovali v účtování bez DPH (nejsem plátce DPH)? Bohužel se nedá nic dělat a dle zákona do DPH spadnete zcela automaticky dnem poskytnutí služby do jiné členské země EU. Existují výjimky a je potřeba se o nich informovat na finančáku, popřípadě u účetních, nebo ještě lépe daňových poradců.

Chcete-li se platbě a následné povinnosti účtovat DPH všem odběratelům vyhnout, musíte ukončit ještě před 1.1.2010 poskytování těchto služeb mezi členskými státy UE. V opačném případě bude jistě chytré zařídit se tak, aby vám nově vzniklá povinnost k DPH co nejméně uškodila, popřípadě abyste na ní v tom lepším případě i něco vydělali.

Povinnost registrovat se: reklamy Google AdSense

Toto nové nařízení zvedlo ze židle především drobné živnostníky a poskytovatele služeb na internetu. Postižení jsou například drobní blogeři, kteří na svých stránkách zobrazují reklamy AdSense od společnosti Google, popřípadě provizní prodejci, jejichž „zaměstnavatel“ je také z členské země. U plnění mimo tuzemsko je důležité jestli je příjemcem ekonomický subjekt nebo konečný spotřebitel a platí tedy následující:

  • Ekonomický subjekt: povinnost spočítat DPH a odvést státu je u příjemce služby, vy tedy na souhrnném hlášení uvedete DPH 0%
  • Konečný spotřebitel: DPH spočítáte, přidáte k ceně a odvedete státu stejně jako při jakémkoli účtování DPH v tuzemsku

Tagy: , , , , ,
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Live