Půjčku.net Rss

Nízké RPSN půjčky ještě neznamená výhodné splátky/úroky

Aktuální informace, zprávy, Bankovní produkty, služby, Nebankovní společnosti, Různé příspěvky, informace | Dne 25-01-2010

Nízké RPSN půjčky neznamená ještě výhodné splátky/úroky. Žádáte o půjčku a při výběru se řídíte především roční procentní sazbou nákladů (tzv. RPSN), kterou musejí bankovní i nebankovní instituce u nabídky půjček a spotřebitelských úvěrů povinně uvádět? Vězte, že údaj o výši měsíčním/ročním RPSN nemusí zdaleka odrážet skutečné náklady spojené s danou půjčkou či spotřebitelským úvěrem.

Nejvýhodnější půjčka s RPSN „od“ 17%? Počítejte!

ČOI (Česká obchodní inspekce) totiž bohužel toleruje slovíčkaření bank i jiných institucí a umožňuje jim používat předložku „od“. U mnoha nebankovních společností, ale i bank (Česká spořitelny, GE Money Bank, ČSOB, KB aj.) se setkáte s použitím předložky „od“ před vyznačení výše RPSN.

  • RPSN – roční procentní sazba nákladů u žádosti o úvěr

Společnosti se tak snaží nalákat potenciální zákazníky na nízkou sazbu, na kterou ovšem většina klientů vůbec nedosáhne ať již z důvodu nízkých příjmů, předchozích problémů se splácení, popřípadě vzhledem k žádosti o „příliš vysokou“ půjčku. Nejvýhodnější půjčka tedy trozhodně není ta, kde vám nabízejí nejnižší roční RPSN ale ta, kde jej skutečně dostanete!

Jak si ohlídat výši splátek a úroků z úvěru?

Předně, pokud jste rozhodnuti získat u banky či nebankovní instituce osobní půjčku či spotřebitelský úvěr, neřiďte se pouze jedním údajem o výši splátek (zmíněným RPSN), ale vyžádejte si od dané firmy kompletní rozpočítání nákladů spojených s daným typem půjčky. Po podání žádosti se totiž některé firmy budou ohánět výpisem z registru dlužníků, kde můžete mít nějaký záznam a budou se snažit přesunou vaši žádost do méně výhodné kategorie. Stejně tak je dobré nežádat pouze u jedné společnosti, ale využít i bezplatné žádosti o půjčku u konkurence.

Minimálně můžete druhé firmě předložit konkurenční nabídku. Dejte si pozor především úvěrové nabídky. kde mohou chybět některé údaje o poplatcích, které budete muset zaplatit. Výši splátek si můžete ohlídat a předběžně spočítat také v kalkulačkách pro výpočet nákladů spojených s půjčkou (online kalkulátory).