Půjčku.net Rss

Neúměrný nárůst zadlužení státního rozpočtu je cesta do pekel

Aktuální informace, zprávy, Politika, politické strany | Dne 04-09-2009

Neúměrný nárůst zadlužení státního rozpočtu, cesta do pekel. Lidé se podivují především nad tím, co je jim jako podivuhodné předloženo. Pokud někdo před před deseti lety zmínil, že státní dluh během dvou let narostl o 20 %, byli lidé mírně šokováni. Jak je pak možné, že dnes jsou lidé „zděšeni“ podobným způsobem, přestože státní dluh činil v roce 2000 289,3 mld korun a poslední zaznamenaný rok, tedy rok 2008 již dluh narostl více než trojnásobně, tedy na 999,8 miliardy korun českých.

Vliv na prezentování takových zpráv mají samozřejmě i česká média, která však stejně tak jako o neúměrně vysokém státním dluhu hovoří i o nové pekárně na Praze 10.

Státní dluh a rozpočtová politika českých vlád

Zajímavý a podnětný článek vyšel na finančním serveru portálu Seznam.cz, a sice na SFinance.cz – státní rozpočet – rostoucí zadluženost i úroky, který bez zbytečných skrupulí ukazuje na hlavního viníka a sice na rozhazovačné politiky českých vlád z minulých deseti let vládnoucího období. Podíváme-li se na tabulku dluhu, zjistíme, že původní státní dluh ve výši 158,8 miliardy korun v roce 1993 se vyšplhal na neúctyhodných 999,8 mld Kč v roce 2008. Asi by to chtělo nějakou revoluci, jinak se těchto neustále stejných a dosazovaných politických guru nezbavíme.

Období zadlužování se v době, kdy je z nějakého důvodu nedostatek prostředků musí střídat s obdobím, kdy se naopak splácí. A to je celý problém našich finančních analytiků a hospodářů, díky kterým státní dluh pouze narůstá a vidina nějakého zlepšení do budoucna nikde. Velkým problémem jsou především úroky, které u zmíněné částky znamenají opět další neúnosné zatížení státního rozpočtu.

Tohle už nejspíš není o politických stranách ale o změně celkové struktury a ústavy ČR.

Dlouhodobý deficit státního rozpočtu je problém

Pokud se podíváme na definici tzv. státního dluhu, zjistíme, že vzniká deficitním financováním státního rozpočtu, tedy velmi lidově a zjednodušeně řečeno se jedná o velmi špatnou ekonomickou a ekonomicko-hospodářskou činnost vládnoucích politických stran. Z ekonomických a finančních aspektů může být krátkodobý deficit úmyslným ekonomickým nástrojem, z dlouhodobého hlediska je to však cesta do pekel.