Půjčku.net Rss

Exekuce majetku, dražba pohledávek a dluhů z registru dlužníků

Aktuální informace, zprávy, Nebankovní společnosti, Různé příspěvky, informace | Dne 14-10-2009

Exekuce majetku, dražba pohledávek a dluhů z registru dlužníků. Můžeme jen doufat, že se situace co nejdříve změní a poskytování půjček na „lichvářský“ úrok bude legislativně omezeno. Dnes je možné poskytnout nebankovní půjčku bez výpisu z registru a bez potvrzení o výši příjmů leckomu, kdo není později schopen závazek splácet a dochází na exekuci majetku.

Více než jinde je důležité mluvit v souvislosti s přicházející exekucí o prevenci. Přemýšlejte o své situaci a snažte se řeši ji racionálně.

Exekutoři majetku, vymáhání pohledávek dlužníka

Dlužník se poté snaží situaci řešit pomocí „moderních“ nástrojů jako je oddlužení v případě že jste se ocitli v tzv. dluhové pasti a osobní bankrot, pokud na vás byla vyhlášena insolvence, jste tedy v Insolvenčním rejstříku. V těchto případech můžete velmi brzy očekávat návštěvu exekutora majetku, který je jako soukromá osoba zmocněn státem pro efektivnější vymáhání vzniklých dluhů a pohledávek vůči věřitelům (banka, nebankovní ústav, půjčka od soukromé osoby).

Sídli exekutorů jsou exekutorské úřady v místě vašeho bydliště, nebo v jeho blízkosti. Stejně tak, jako může exekutor navštívit přímo vás, můžete se zastavit vy na jejich úřadě v případě, že máte nějaké dotazy, popřípadě stížnost vůči postupu exekutora. V takovém případě je však lepší obrátit se na Exekutorskou komoru.

Exekutorská komora – dohled nad exekucí majetku

Exekutorská komora ČR se sídlem v Brně vznikla na ustavující konferenci soudních exekutorů dne 30. října 2001. Jedná se o organizaci, jejímž účelem je především dohled a prezentace nových pravidel pro exekutory a řízení jejich postupů. Každý zákonem povolaný soudní exekutor s členstvím v Exekutorské komoře České republiky je prověřeným vymahačem pohledávek.

Stejně jako Exekutorská komora jmenuje a „vychovává“ nové vymahače dluhů – exekutory – tak je i na základě stížností či nekalých postupů (podplácení, obohocování na úkor dlužníka) odvolává z jejich funkce. Pokud u vás došlo na exekuci majetku a vy s postupem exekutora nesouhlasíte, respektive se domníváte že nejedná podle zákona a zákonných předpisů, můžete se obrátit na místně správní exekutorskou komoru ČR, která by měla postup exekutora prověřit a případně sjednat nápravu a v případě potvrzení tohoto obvinění jej odvolat.

Insolvenční rejstřík a Evidence úpadců v ČR

Do souvislostí s tématem exekucí a návštěvou exekutora je potřeba dávat také nový termín, který vznikl s potřebou tyto hromadné exekuční žaloby řešit. Ano, jedná se o Insolvenční rejstřík a Evidenci úpadců v ČR. Insolvenční rejstřík je seznam (databáze) dlužníků, proti kterým bylo zahájeno insolvenční řízení po 1. lednu 2008. Dlužníky, proti kterým bylo zahájeno řízení před 1. lednem 2008, lze vyhledat v Evidenci úpadců.

Účelem insolvenčního rejstříku je přinášet informace široké veřejnosti o insolvenci některých subjektů, umožnit lidem pravidelně sledovat insolvenční řízení a z první ruky získat veškeré zákonem stanovené podmínky a informace o insolvenčních správcích a dlužnících, se kterými probíhá insolvenční řízení.