Půjčku.net Rss

Přiznání k dani z nemovitosti pro rok 2010: vyšší sazby než 2009

Aktuální informace, zprávy, Daně, daňová přiznání, DPH, Různé příspěvky, informace | Dne 25-01-2010

Přiznání k dani z nemovitosti pro rok 2010: vyšší sazby než 2009. Vláda má pro občany České republiky další překvapení v podobě „úsporného balíčku“ a vyšších sazeb na daň z nemovitosti pro rok 2010. Oproti loňskému roku tak většině obyvatel přijde složenka na zaplacení přiznání k dani z nemovitosti na výrazně vyšší částku, která by měla být ve většině případů dvojnásobná oproti roku 2009, v některých obcích a městech však může být i mnohem vyšší (až devětkrát více než loni).

Rok 2010: více peněz na daních za nemovitost

Důvodem razantního zvýšení daně z nemovitosti je samozřejmě tendence vlády „přikrmit“ státní rozpočet, jelikož státní dluh v ČR přerůstá přes hlavu. Místy je sazba daně z nemovitosti i výrazně vyšší než dvojnásobek částky vyměřené pro loňský rok, což je způsobené především místním zdražením, kdy některé obce již loni využily možnosti místního zvýšení daně z nemovitosti.

Zásadní vliv na zvýšení daně má však na svědomí vládní změna základní sazby za metr čtvereční, která se u rodinných domů a bytů zvedla z jedné koruny na dvě.

Výše sazby daně závisí i na rozhodnutí zastupitelů

Jak píšeme výše, zásadní navýšení daně z nemovitosti nemusí způsobit pouze nově vydané zákony upravující výši daně, ale také místu příslušné městské úřady a rozhodující zastupitelstvo/rada. Některé obce se ke svým obyvatelům zachovaly šetrněji, jiné na výši svých poplatků za nemovitost trvají a cena jsou tak oproti loňskému roku i mnohonásobně vyšší.

Liberec či Jihlava svou daň oproti loňskému roku nemění, vyšší bude naopak v Havířově nebo Českém Krumlově. Například v Hradci Králové zaplatíte jednu z nejvyšších daní za nemovitost. Za byt o 75 metrech čtverečních tu zaplatíte 1 080 korun.