Půjčku.net Rss

Česká národní banka ČNB.cz – ústřední banka ČR

Centrální bankovnictví, Peněžní ústavy, banky | Dne 25-07-2009

Česká národní banka ČNB.cz – ústřední banka a kurzy měn. Česká národní banka je hlavní bankovní institucí, která vykonává dohled nad nad finančním trhem daného státu, v tomto přípacě nad Českou republikou. Hlavním cílem ČNB je péče o cenovou stabilitu a v souladu s ním ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank, vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

Centrální bankovnictví a finanční stabilita

Jednou z hlavních priorit centrálních bank a stejně tak i české národní banky, je dohled nad finanční stabilitou státu. Centrální banky tedy dohlížejí a upravují úrokové sazby úvěrů a půjček poskytovaných na území státu, sledují a upravují kurzy měn (valut) vůči české koruně. Zároveň je jejich prioritou sledovat množství peněz v oběhu a případně nějaké dotisknout, což velkou měrou ovlivňuje řízenou inflaci.

Kurzy měn ČNB – kurzy devizového trhu

Další funkcí ČNB je dohled nad kurzy měn vůči české koruně a zároveň také vypisování kurzovního lístku. Pokud vás zajímají kurzy měn vydané Českou národní bankou, pak přejděte na tuto stránku, kde najdete výpis nejčastěji směnovaných valut vůči české koruně. Ze zákona je v Česku vydavatelem a usměrňovatelem kurzů české koruny vůči ostatním měnám Česká národní banka – ČNB. Na uvedené stránce sledujte kurzy Eura, Dolaru, britské libry, amerického dolaru, kanadského dolaru, ruského rublu či japonského jenu.